paylaşım (necil)

TEKNOLOJİ -ÜCRETSİZ YAZILIMLAR

”RSS” Bağlantılarınızı Kolayca Okuyun

”RSS ” bağlantılarını kullanıyorsanız siz istemesenizde hiç ilgili olmadığınız haberler veya konular hakkında yazılar gelir ardı ardına ,Fakat Trap!t sayfasına kayıt olursanız ilgili olduğunuz konular hakkında puanlama yaparsanız sizin vermiş olduğunuz puanlara göre haberler karşınıza gelecek çok vakit geçirmeden istediğiniz sayfalara göz atabileceksiniz.

Kenarda saklamanız gereken yardımcı sayfa bu bence.

 

*******************************************************************************************************************************

Nedir bu RSS, RSS araçları,RSS nasıl yapılır, ne işe yarar,RSS hakkında birkaç bilgi

RSS nedir nasıl yapılır derseniz aşağıdaki nota bir göz atın ,

İçeriği devamlı güncellenen haber sitelerinde veya blog tarzı sitelerde, genelde turuncu renkli bazen yalnızca grafik, bazen de üzerinde RSS veya XML yazan simgeleri görmüşsünüzdür. Hatta bazı siteler RSS logosu olarak tasarladıkları özel simgeleri ziyaretçilerine sunuyorlar ve bu rss okuma linkleri içintasarıma uygun rss butonları seçebiliyorlar.

nedir bu RSS, ne işe yarar? birazda bunu tanıyalım. RSS bir sitenin RSS adresini okuyucumuza dahil ederek o siteye eklenen yeni içerikten siteyi ziyaret etmemize gerek kalmadan haberdar olmanızı saglayan bir teknolojidir. En güvenli web aracı nedir diye sorarsanız bunun cevabınıRSS teknolojisini gösterebilirim, çünkü RSS kısaca bana telefon numaranı ver ben gerektiğinde seni ararım mantığıyla çalışansistemlerdir. Haber almak ve haberi takip etmek için Kontrol tamamen sizdedir ve okuyacağınız tüm içeriği siz tayin edersiniz. Belli başlı RSS okuyucuları vardır, bunlar bazen program veya kullandığımız tarayıcılarda olabilir. RSS okuyucu programlara örnek olarak (Really Simple Syndication) sitesindeki araçları gösterebilirim. RSS Feed okuyucu programlar siteye yeni yazı eklendiğinde bunu otomatik olarak algılayacak ve sizin siteyi ziyaret etmenize gerek kalmadan bilgisayarınızda bu yazıyı okuyabileceksiniz. Bunun için çok çeşitli programlar mevcut. Tabi birde tarayıcı üzerinden RSS girdileri okumanızı saglayan sistemlerde vardır. Buna en iyi örnek Google Reader gösterebilirim. Eğer Google‘ da herhangi bir hesabınız varsa Google Reader’a kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Çünkü google üzerinde sahibi oldugunuz hesap tüm google servislerinden yararlanmanızı sağlar. Kotalı ADSL kullanıcılarının en büyük sıkıntısı kotayı geçme korkusudur. Çünkü 4 GB olarak belirlenmiş kotanın 1GB gibi bir oranda aşılması her 1GB başına 10 YTL ile ücretlendirilmesidir. 

Peki kota ile RSS arasında nasıl bir bağ olabilir diye sorabilirsiniz (: hemen cevaplayayım; Tarayıcı üzerinde her ziyaret ettiğiniz sitenin sayfalarını gezerken yani internette sörf yaparken doğal olarak görüntülediğiniz her web sayfası için bilgisayarınıza o sayfaları download etmiş olursunuz. Çünkü web sayfaları images dosyalarından oluşur ve her bir images dosyasının bir boyutu vardır ve bunlar sizin kota derecenizi belirler. Web sayfasındaki bir konuyu veya konu başlığını aramak için birdünya sayfada dolaşırız. İşte bu gibi durumlarda RSS teknolojisi çok işimizi görüyor ve bize kota dostu bir kolaylık saglıyor. Aşağıda Google Reader aracının kullanılması hakında küçük bir yazı dizisi hazırladım oradan takip edebilirsiniz. RSS okumanın başka çeşitleride vardır, mesela e-mail yoluyla RSS takip edebilirsiniz. Mesela Feedburner ile E-Posta yolunu kullanarak Abonesi oldugunuz sitenin yazılarını kullanmış oldugunuz bir e-posta hesabınızla kontrol edebilirsiniz. Aşağıda abonelik hakkında bir form göreceksiniz. Bu kayıt sistemi kısaca şöyle, form üzerinde email adresinizi yazarak abone ol butonuna basıyorsunuz ve karşınıza küçük bir pencere açılıyor. Yazdığınız email adresi bu pencerede gözükecektir, işlemi bitirmek için küçük pencerede size verilen algoritmayı boş alana yazdıktan sonra hemen sağındaki butona tıklayarak abonelik işlemini bitiriyoruz. Bundan sonraki işlem için FeedBurner sitesi sizin yazdığınız email adresinize bir aktivasyon linki gönderecektir, bu gelen linki onaylayarak işlemi sonlandırıyoruz. Artık bloga yazılan her yeni konu vermiş olduğunuz e-posta adresinizede ulaştırılacaktır.

 kaynak :sesebian

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: