paylaşım (necil)

TEKNOLOJİ -ÜCRETSİZ YAZILIMLAR

Araçlar Akıllanmada Son Sürat Gidiyor..!!

2013-10-31_2116

Otomobillerde yavaş yavaş yer almaya başlayan teknolojik yenilikler zamanla arabaların standart özellikleri arasında yer alacağı belirtiliyor.

Bu yeniliklerin çoğu güvenlik ile doğru orantılı.

Gece görüş sistemini çoğumuz macera filimlerinden biliriz,Gözlük gibi takılan aparatlar sayesinde etrafı açık ve net görerek düşmanlarına karşı üstünlük sağlar filimde oymayan aktörler rollerigereği.

Bu sistemi öce Cadillac sonrasında Mercedes firması araçlarında kullanmış diye okumuştum,

2013-10-31_2055

Kameralar artık çoğu araçta bulunan bir özellik,içerdeki teyp daha doğrusu ses ve navigatör ekrenı ile bağlantılı çalışan kameralar önde,arkada yanda aldıkları görüntüleri içerdekiekrana iletiyorlar.Olmadı kendiniz bu sistemi alıp araca monte ediyorsunuz ,çoğu zaman alarm sistemi ile beraber satıyorlar gördüğüm kadarı ile.

2013-10-31_2058

Bazı araç üreten firmalar  V2V teknolojisi üstünde çalışıyorlar,bunun öncülüğünü Ford şirketi yapıyormuş.

Nedir derseniz bu VSV teknolojisi aracın içindeki elektronik devreler etraf ile devamlı irtibat ahlinde olacak,yanındaki aracın V’V sistemi ile veya yollardaki trafik ışıklarının V’V sistemi ile ortak çalışan sistem sayesinde aracın kazaya karışma oranı sürücü haricinde sistem yüklü araçların bilgisayarı gerekli hallerde devreye girip kontrolu ele geçirmesi gibi açıklanabiliyor.

2013-10-31_2104 2013-10-31_2104_001

Zaten yakın zamanda sürücüsüz araçların ön çalışması da diyebiliriz bu teknolojik yeniliklere.

Ford firmasının bir çalışması var ismine My Key demişler.Aracın hızınıises sisteminin ayarlarını istediğiniz gibi değiştirip sabitleyip çocuğunuza arabayı verdiğinizde aklını kalmıyor,şifreyi bilmediği için aracın hız sınırını ayarladığınız seviyenin üstüne çıkaramıyor ancak ayarladığınız süratte gidebiliyor gibi,

2013-10-31_2113

Bilgisayarların filmlerde olduğu gibi kontrolu ele geçirmesine az kaldı.Belkide gele geçirdiler bilemiyorum ,kafamızı kaldıramıyoruz ekranlardan ne dersiniz ??”!!

Birde galiba bazı firmaların kullandığı uçaklarda olduğu gibi arkadan açılan paraşüt çalışmalaraı varmış,çok sürat veya durulamayacak durumlarda bu paraşütler devreye girecekmiş.

2013-10-31_2111

Artık bunların hepsi bana olanaksız gelmiyor zamanla her araçta olacak bu uyguşlamalar,başlangıçta çoğu yenilik pahalı olur sonrası ucuzlar her yerde kullanılır.

Küçükken Aya seyahat romanı vardı ,Jules Verne yazarıydı.

Aya seyahati okuduğumda komik gelmişti bana,sonrasında uzaya seyahat yapıldığını gördük ,ama şimdiki gençlik benim gibi çoğu şeye gülmüyor.

Hayırlısı bakalım daha neler göreceğiz..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Ekim 31, 2013 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: